Gruźlica

Dlaczego unikamy badań profilaktycznych?

Wypowiedź: Katarzyna Janiec-Piłat, psycholog w Centrum Medycznym Damiana Podłożem mechanizmów, które determinują naszą decyzję dotyczącą wykonywania badań profilaktycznych jest strach. Ten strach sprawia, że często

Wypowiedź: Katarzyna Janiec-Piłat, psycholog w Centrum Medycznym Damiana
Podłożem mechanizmów, które determinują naszą decyzję dotyczącą wykonywania badań profilaktycznych jest strach. Ten strach sprawia, że często popadamy w skrajności ? albo ?zmusza? nas do ciągłego sprawdzania czy wszystko jest w porządku, albo ?namawia? do ignorowania tematu. A może warto zmierzyć się ze strachem, aby przekonać się, że nie mamy się czego obawiać?
Żyjemy w czasach, w których diagnostyka rozwija się bardzo szybko. Badania, które pojawiały się kilkadziesiąt lat temu, dziś stanowią jedynie niezbędny wstęp do pogłębionych konsultacji medycznych. Nasi przodkowie nie byli w stanie wyobrazić sobie możliwości, jakie osiągnie współczesna wiedza medyczna. Jednak, różnorodne możliwości przebadania się kuszą notorycznym sprawdzaniem czy aby na pewno wszystko z nami w porządku. Przez co zdarza się, że diagnozujemy się bez końca wykonując zupełnie niepotrzebne badania i zabiegi (często inwazyjne), z czego nie zdajemy sobie nawet sprawy. Ponadto, bardzo często nie wykonujemy badań po konsultacji z lekarzem ? sami decydujemy, co i kiedy zbadamy, a potem sami wyciągamy wnioski. Wyniki analizujemy, korzystając ze stron internetowych i błędnie zakładamy, że samodzielnie potrafimy poradzić sobie z problemami zdrowotnymi i wprowadzić odpowiednią profilaktykę.
Drugą skrajność stanowi ignorowanie tematu naszego zdrowia. W tym przypadku również paraliżuje nas strach, dlatego bagatelizujemy niezbędne konsultacje lekarskie i niepokojące sygnały, które wysyła nam organizm. Taka postawa sprawia, że nie zwracamy uwagi nawet na bardzo złe objawy, często doprowadzając do znacznego pogorszenia naszego zdrowia.
Czasem warto zdać się na kogoś, kto nie tylko posiada wiedzę, ale też umie się nią posługiwać i wykorzystać dla naszego dobra. Niewątpliwie w kwestii zdrowia taką osobą jest lekarz. Nie ten wirtualny, lecz rzeczywisty. Pamiętajmy o tym, że nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem.
Jeżeli w ciągu ostatniego roku nie wykonywaliśmy żadnych badań, powinniśmy zrobić podstawowy przegląd naszego organizmu. Nie w poszukiwaniu chorób, ale, zmieniając nasze myślenie, w poszukiwaniu potwierdzenia, że nic nam nie dolega. A może dowiemy się wówczas czegoś ważnego? Na przykład, że warto zmienić dietę lub poznamy przyczynę chronicznego zmęczenia i złego samopoczucia. Nie możemy zrzucać całej winy na stres, który nie jest odpowiedzią na wszystkie pytania. Oczywiście, nie powinniśmy go ignorować, ponieważ stanowi przyczynę wielu poważnych dolegliwości. Jednak nie może być dla nas wymówką do unikania badań i tłumaczenia sobie, że odpoczynek zaradzi wszystkim niepokojącym sygnałom zdrowotnym.
Jeśli przez chwilę się zastanowimy nad poruszanymi zagadnieniami, odkryjemy, że nie warto kierować się nieuzasadnionymi obawami, a strach nie powinien decydować o podjęciu ważnej dla naszego zdrowia decyzji dotyczącej badań profilaktycznych. Jeżeli regularnie uprawiamy sport, wybieramy zdrowe jedzenie, powinniśmy zadbać również o badania kontrolne, które będą stanowić doskonałe uzupełnienie zdrowego trybu życia. Jeżeli jednak nasza kondycja fizyczna i jakość spożywanych posiłków pozostawia wiele do życzenia, tym bardziej powinniśmy dowiedzieć się, w jaki sposób możemy poprawić nasze zdrowie i samopoczucie.
Centrum Medyczne Damiana
Centrum Medyczne Damiana (CMD) istnieje od 1994 r. Oferuje szeroki zakres opieki medycznej, którą zapewnia pacjentom w siedmiu przychodniach i w szpitalu. Pracują w nich lekarze wszystkich specjalności, z wieloletnią praktyką kliniczną zdobytą w wiodących placówkach polskich i zagranicznych.
Zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów gwarantowane są w oparciu o długoletnie doświadczenie lekarzy pracujących w Centrum Medycznym Damiana i najwyższe standardy w procesie leczenia. Wysoka jakość znalazła odzwierciedlenie w zdobytych przez CMD certyfikatach i nagrodach, takich jak: ?Akredytacja Centrum Monitorowania Jakości?, ?Szpital bez bólu?, ?Bezpieczny Pacjent?, ?Miejsce przyjazne przyszłej Mamie?.
W ciągu 20 lat swojego istnienia Centrum Medyczne Damiana ugruntowało swoją silną pozycję na rynku prywatnych usług medycznych. O unikatowości jego usług świadczą: indywidualne, przyjazne podejście do pacjentów, kompleksowa opieka medyczna, wysokie kwalifikacje personelu, a także zwracanie szczególnej uwagi na profilaktykę zdrowia.
Centrum Medyczne Damiana należy do Grupy Medicover.

A to już wiesz?  Wrzuć na luz! Czas na ferie!

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy