Badania

Twoje dna, twoje życie. Jak żyć w zgodzie ze swoim genotypem?

Warszawa, 12.01.2017 r. INFORMACJA PRASOWA TWOJE DNA, TWOJE ŻYCIE JAK ŻYĆ W ZGODZIE ZE SWOIM GENOTYPEM? Wielu chorobom o podłożu genetycznym można zapobiec lub nawet

Warszawa, 12.01.2017 r.
INFORMACJA PRASOWA

TWOJE DNA, TWOJE ŻYCIE
JAK ŻYĆ W ZGODZIE ZE SWOIM GENOTYPEM?

Wielu chorobom o podłożu genetycznym można zapobiec lub nawet ich uniknąć. Jest to możliwe, jeśli mamy dostęp do kodu zawartego w naszym DNA i właściwie z niego korzystamy. Oprócz badań onkologicznych są również inne, specjalistyczne, które badają np. schorzenia zatorowo-zakrzepowe czy nawet predyspozycje sportowe. Według specjalistów badania genetyczne to źródło bezcennej wiedzy, która pozwala prowadzić aktywny tryb życia zgodnie z naszym genotypem.
DNA, czyli nośnik informacji genetycznej, to związek chemiczny występujący w chromosomach, na którym zapisana jest niepowtarzalna informacja dotycząca naszego funkcjonowania, wyglądu, ale i predyspozycji sportowych oraz skłonności do zachorowania na różne choroby. Biorąc pod uwagę fakt, iż znanych jest około 7000 chorób genetycznych, a każdy z nas jest nosicielem kilku czy nawet kilkunastu mutacji ? błędów w sekwencji DNA; można więc powiedzieć, że temat dotyczy każdego z nas.

Jakość życia ? życie na miarę oczekiwań
Coraz więcej osób świadomie podchodzi do swojego życia i zdrowia. Dostępność informacji oraz rozwiązań, jakie oferuje współczesna medycyna sprawia, że prowadzenie zdrowego trybu życia jest bardziej wyborem, niż luksusem zarezerwowanym dla nielicznych. Ważna tu jest znajomość siebie, swoich uwarunkowań genetycznych oraz motywacja i wytrwałość w kształtowaniu prozdrowotnych nawyków.

? Dzięki postępom w medycynie żyjemy dłużej. Dla mnie liczy się jakość przeżytych dni, dlatego właśnie tak dużą uwagę przykładam do zdrowego jedzenia czy aktywności sportowej. Wiem, że w ten sposób mogę pomóc mojemu organizmowi dobrze funkcjonować. Tym, na co nie mamy wpływu, jest obciążenie genetyczne, które otrzymaliśmy od naszych rodziców czy dziadków. Dlatego zdecydowałam się na badania genetyczne w ENEL-MED.
Wiedząc, co jest zapisane w moim DNA, mogę zapobiec rozwojowi chorób i dostosować styl życia do możliwości mojego organizmu, by mu pomagać, a nie utrudniać funkcjonowanie ? mówi dziennikarka Beata Sadowska, Ambasadorka wspierająca rozpowszechnianie badań genetycznych i wiedzę na ich temat.

A to już wiesz?  Trzy dodatkowe badania, które naprawdę warto wykonać w ciąży

Świadomość siebie ? życie w zgodzie ze sobą
Informacje zapisane w DNA to instrukcja obsługi człowieka. Będąc w jej posiadaniu, mamy potężne narzędzie pozwalające prowadzić zdrowy tryb życia, wspomagając nasz organizm. Badania wykonywane są raz w życiu, dlatego warto zadbać o ich najwyższy poziom.
– Wzrasta świadomość, jak ważne dla jakości naszego życia są informacje zapisane w DNA. Świadczy o tym choćby fakt, że w dniu, w którym zaczęła obowiązywać nasza oferta mieliśmy już pierwszych zainteresowanych. Chciałabym zwrócić uwagę na to, że tego typu badania powinny być wykonywane w wyspecjalizowanych placówkach medycznych, które posiadają najlepszej jakość sprzęt, ponieważ ma to duży wpływ na poprawność otrzymanych wyników. Co więcej, jak pokazują badania, najtrafniejsze wyniki otrzymujemy poprzez wykonywanie badań z krwi, dlatego rekomenduję kierować się do klinik, które stosują ten materiał do badania ? mówi dr n. med. Katarzyna Skórzewska, z-ca dyrektora medycznego ds. przychodni specjalistycznych w Centrum Medycznym ENEL-MED.

Klinika ENEL-SPORT w swojej ofercie posiada 5 rodzajów badań genetycznych: onkologiczne, których celem jest sprawdzenie obciążeń rodzinnych oraz predyspozycji do rozwoju nowotworów; specjalistyczne, które badają m. in. prawdopodobieństwo wystąpienia epizodów zatorowo-zakrzepowych, chorób układu krążenia lub jelita grubego; sportowe mające na celu określenie pod względem genetycznym predyspozycji sportowych; premium skoncentrowane na obciążeniach żywieniowych i zagrożeniach zdrowotnych. Sporym zainteresowaniem cieszą się badania adresowane do dzieci, których celem jest poznanie predyspozycji genetycznych, co umożliwia wcześniejsze ukierunkowane wspomaganie rozwoju dziecka i indywidualny tok pracy z dzieckiem, a tym samym zniwelowanie trudności edukacyjnych w przyszłości. Badania są wykonywane w oddziałach ENEL-MED oraz ENEL-SPORT przy ul. Łazienkowskiej, ENEL-SPORT przy ul. Myśliwieckiej.

O ENEL-MED S.A.
Centrum Medyczne ENEL-MED S.A. to polska firma, oferująca pełną obsługę medyczną. ENEL-MED opiekuje się pacjentem od konsultacji, przez diagnostykę, hospitalizację, operację, aż po rehabilitację. Na ogólnopolską sieć medyczną ENEL-MED składają się dwa szpitale zlokalizowane w Warszawie: Szpital Zacisze oraz Szpital Centrum, wieloprofilowe oddziały własne w Warszawie, Gdańsku, Łodzi, Krakowie, Poznaniu, Katowicach i Wrocławiu oraz sześć specjalistycznych przychodni przyzakładowych, a także ponad 1400 placówek partnerskich na terenie całego kraju. Od 2014 roku w ramach sieci funkcjonuje również Klinika Medycyny Estetycznej ESTELL, a od 2015 klinika medycyny sportowej ENEL-SPORT. ENEL-MED zatrudnia wybitnych lekarzy, blisko 60 specjalizacji. Kompleksowa oferta wieloprofilowych oddziałów obejmuje m.in. badania laboratoryjne i szeroki zakres badań diagnostycznych takich jak USG, EKG, RTG, tomografia czy rezonans magnetyczny. ENEL-MED świadczy też usługi w zakresie stomatologii zachowawczej, protetyki i chirurgii. Spółka od 2011 r. jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych. Centrum Medyczne ENEL-MED posiada certyfikat ISO 9001.

A to już wiesz?  Badanie genów metabolizmu i otyłości cz.1

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy