Wiadomości

Prosty test na gruźlicę

Prosty test na gruźlicę [Data: 2006-09-18] Brytyjscy naukowcy opracowali nowy, prosty test na wykrywanie zakażenia gruźlicą. To przełomowe odkrycie, które charakteryzuje się 94-procentową dokładnością wykrywania

Prosty test na gruźlicę

[Data: 2006-09-18]

Brytyjscy naukowcy opracowali nowy, prosty test na wykrywanie zakażenia gruźlicą. To przełomowe odkrycie, które charakteryzuje się 94-procentową dokładnością wykrywania choroby, będzie miało istotny wpływ na opracowanie skutecznego leczenia i metod zapobiegania rozprzestrzenianiu się gruźlicy.

Test, podczas którego badane są unikalne “biomarkery” gruźlicy w próbkach surowicy lub krwi, zostanie ostatecznie sprowadzony do jeszcze prostszej postaci, umożliwiającej wykorzystanie w krajach rozwijających się, gdzie choroba ta występuje częściej. Obecne testy opierają się na technologiach z czasu narodzin nowoczesnej medycyny – stosowaniu mikroskopu do potwierdzenia zachorowania. W krajach rozwijających się, gdzie gruźlica stanowi daleko większe zagrożenie niż w UE, dokładność badań pod mikroskopem wynosi zaledwie 40-60 procent, a procedura może trwać kilka tygodni.

Wyniki badań prowadzonych przez naukowców z Instytutu Badań Medycznych Rady ds. Badań Medycznych (National Institute for Medical Research – NIMR) oraz St George’s Hospital przy University of London zostały opublikowane w czasopiśmie “The Lancet”.

“Biomarkery” gruźlicy są to cząsteczki znajdujące się jedynie w surowicy zakażonych chorobą. Do ich wykrycia stosowano spektrometrię masową i analizy statystyczne w celu rozłożenia różnorodnych elementów prątków gruźlicy i infekcji na części składowe.

Po wykryciu unikalny biomarker został wykorzystany jako podstawa testu, choć technika ta może być użyta do szybkiego przeprowadzania dokładnych prób w przypadku innych zakażeń. – Obecne osiągnięcia spektometrii masowej wraz z nowymi metodami analiz statystycznych służących do odkrywania wzorców pozwalają nam na zidentyfikowanie biomarkerów zakażenia. Prowadzone przez nas prace otwierają furtkę do dalszych badań nad przełożeniem dotychczasowych wyników na szybkie i niezawodne metody wykrywania aktywnej gruźlicy, która może mieć duży wpływ na zdrowie w skali globalnej. Podobne podejście jest obecnie stosowane w diagnozowaniu malarii – twierdzi dr Delmiro Fernandez-Reyes z NIMR.

A to już wiesz?  EY Sprawne Państwo: Bez analizy kosztów pośrednich nie można optymalnie dysponować środkami pieniężnymi w obszarze ochrony zdrowia

Wczesne wykrycie gruźlicy ma istotne znaczenie w zapobieganiu przenoszeniu się choroby. Niedawne pojawienie się ognisk zachorowań na gruźlicę ekstremalnie lekooporną (XDR-TB) wywołało poważny niepokój, ponieważ jej leczenie jest bardzo trudne. Szybki i dokładny test umożliwiłby lekarzom podjęcie wcześniejszej interwencji i w ten sposób ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby.

Profesor Sanjeev Krishna z Centrum Infekcji w St George’s Hospital przy University of London powiedział: – Przedstawiamy nowe podejście do starego problemu. Uważam, że jego pomyślne zastosowanie w warunkach klinicznych, gdzie test na gruźlicę jest niezwykle potrzebny, będzie fascynującym zadaniem. Kolejnym etapem prac będzie wykorzystanie zidentyfikowanych biomarkerów do opracowania taniego, dokładnego i szybkiego testu diagnostycznego, łatwego do natychmiastowego zastosowania w terenie.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej:
http://www.thelancet.com

Teksty pokrewne: 25433

Kategoria: Różne
Źródło danych: MRC
Referencje dokumentu: “Identification of diagnostic markers for tuberculosis by proteomic fingerprinting of serum” autorzy Krishna et al., opublikowany w “The Lancet”, 16 września 2006 r.
Indeks tematyczny: Koordynacja, wspólpraca; Medycyna, zdrowie; Rozwój regionalny; Badania Naukowe

RCN: 26361

źródło CORDIS Urząd Publikacji EU

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy